Jak przekonać dziecko do noszenia maseczki?

Nowe przepisy związane z zachowaniem bezpieczeństawa w czasie epidemii koronawirusa nakazują nosić maseczki ochronne w miejscach publicznych. Przepisy te dotyczą też dzieci powyżej 4 roku życia. Każdy rodzic powinien mieć taką maseczkę  w domu na wszelki wypadek, kiedy zajdzie konieczność wyjścia z domu z dzieckiem, choć należy pamiętać o unikaniu takich sytuacji i pozostawaniu w domu. Nie należy zakładać maseczki dzieciom do 2-go roku życia - to są ostrzeżenia lekarzy. Powyżej 2-go roku wystarczy chusteczka zasłaniąjaca delikatnie usta i nos, w taki sposób aby było to bezpieczne.

Maseczek dla starszych dzieci jest obecnie duży wybór. Są atrakcyjne, ale też sporo kosztują. Można też maseczkę wykonać samemu w domu z kolorowej tkaniny. Można ozdobić ją według pomysłu dziecka doszywając jakieś elementy, dzięki czemu chętniej ją będzie nosiło. Może to być maseczka w postaci pyszczka jakiegoś ulubionego zwierzątka, postaci z bajki lub z tkaniny w ciekawe motywy. Dobrze żeby jej wykonaniu towarzyszyło dziecko, a zdjęcia dziecka w już gotowej maseczce były przesłane najbliższym, np. babciom, dziadkom, ciociom, pani w przedszkolu. Jest większa szansa, że dzieci będą maseczkę nosiły chętniej i z dumą, jeżeli będą za to chwalone i podziwiane za ciekawy wygląd. Pamiętajmy jednak, że wyjście z domu z dzieckiem to obecnie zagrożenie jego bezpieczeństwa i powinno odbywać się tylko w sytuacjach koniecznych. Samo noszenie maseczki, nawet najbardziej ciekawej wizualnie, nie jest przyjemnością, ogranicza dopływ tlenu i jest dla dziecka niewygodne. Wyjścia w niej powinny być w związku z tym jak najkrótsze, bo po dłuższym czasie każde dziecko będzie chciało pozbyć się niewygody. Aby uniknąć częstego dotykania przez dziecko dłońmi do maseczki dobrze jest zająć rączki dziecka jakąś zabawką lub założyć cienkie rękawiczki, bo w nich rzadziej dotykamy twarzy.

Na zakończenie przypomnę, że noszenie maseczki należy dziecku w prosty sposób uzasadnić wykorzystując jego aktualną wiedzę na temat zdrowia i higieny oraz biorąc pod uwagę możliwości rozumienia obecnej sytuacji. Możemy się w tym wspomóc bajką dla najmłodszych, którą znajdziemy na You Tube pt. "Bajka o wirusie". W ciekawy i zrozumiały dla dzieci sposób wytłumaczy im przyczynę epidemii i zasady zachowania podczas jej trwania. W ostateczności, jeżeli dziecko odmówi założenia nawet najbardziej wymyślnej maseczki, można osłonić nos i usta bandaną, która mniej chroni od zarazków, ale chroni od mandatu.

Link do bajki: https://www.youtube.com/watch?v=vgOjaF_ZZgg

Opracowała: Ewa Olszak - psycholog PP-P w Przasnyszu