Jak zachęcać dzieci do czytania książek?

Czytanie jest niezwykle ważną umiejętnością. Rozwija myślenie, wyobraźnię, poszerza wiedzę i słownictwo, pozytywnie wpływa na cały rozwój dziecka. Jest kluczem do samodzielnego, celowego poszukiwania i zdobywania wiedzy. Rodzice często zastanawiają się, co robić, aby dziecko zainteresowało się książką i aby czytanie stało się dla niego nie przymusem, lecz prawdziwą przyjemnością. Oto kilka prostych rad.

1. Zaczynajmy jak najwcześniej. Już bardzo małemu dziecku należy kupować książki, w których ilustracje są duże, kolorowe, zawierające na jednej stronie niezbyt wiele elementów. Oglądamy je wspólnie z dzieckiem, opowiadamy ich treść, czytamy bajki, wierszyki, rymowanki.
  2. Dajemy dobry przykład. Dzieci często naśladują rodziców. Jeśli sami czytamy w wolnych chwilach, gromadzimy książki, czasopisma, okazujemy radość z czytania istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko także będzie powielać nasze zachowania.
  3. Systematyczność. Czytanie powinno stać się codziennością. Początkowo rodzic czyta dziecku, stopniowo dziecko przyłącza się. Ważne jest, aby czytanie stało się nieodłączną częścią każdego dnia lub wieczoru (np. czytanie przed snem). Wtedy jednak wybieramy lektury spokojniejsze, o bardziej wyciszającej treści.
  4. Czytanie wspólne, na głos. Można czytać na zmianę np. jedno zdanie dziecko, następne rodzic. Można też czytać z podziałem na role. Staramy się czytać z zaangażowaniem, z odpowiednią intonacją, modulacją głosu, we właściwym tempie.
  5. Czytanie wspólne to razem spędzony czas, który także daje poczucie bliskości, bezpieczeństwa, wzmacnia więzi rodzinne.
  6. Rozmowa o książce. Przeczytane teksty stają się pretekstem do rozmowy - niektóre wymagają wyjaśnień i powinny być opatrzone odpowiednim komentarzem ze strony rodzica, zwłaszcza gdy wywołują duże emocje u dzieci. Na podstawie przeczytanych książek można wymyślać różne zabawy np. rysowanie ilustracji, krótkie inscenizacje i teatrzyki.
  7. Dobór odpowiedniej lektury. Podsuwajmy dzieciom ciekawe dla nich propozycje. Inne książki będą ciekawe dla małych dzieci, a inne dla starszych.Należy też uwzględnić zainteresowania dzieci wdanym czasie. Starajmy się tak dobierać książki, aby poruszały tematy, które aktualnie interesują dzieci, odpowiadają ich pasjom, pozwalają zrozumieć otaczający ich świat.
  8. Możliwość podjęcia decyzji. Pozwólmy dziecku samodzielnie dokonać wyboru, którą książkę chce przeczytać (spośród tych, które są odpowiednie do wieku), nawet jeśli czytało już ją wielokrotnie.
  9. Wspólne kupowanie książek, czasopism, komiksów. Warto wybrać się wspólnie do księgarni, obejrzeć książki i dokonać wyboru zgodnie zainteresowaniami oraz odpowiednio do wieku. Czytać można też czasopisma oraz komiksy. Dzięki dużej ilości kolorowych, dynamicznych obrazków komiksy przyciągają uwagę dziecka. Ponadto niewielka ilość tekstu zachęca do czytania również dlatego, że jest uzupełnieniem przekazu.
  10. Biblioteczka dla dziecka. Najlepiej, jeśli książki, z których korzysta dziecko mają określone miejsce. Można takie miejsce wyznaczyć w pokoju dziecka lub w regale z książkami dla rodziców np. na niższej półce. Ważne jest, aby książka była łatwo dostępna, odkładana na półkę, szanowana.
  11. Odpowiednia atmosfera. Czytanie powinno odbywać się w odpowiedniej atmosferze – spokoju, wyciszenia, zainteresowania. Unikajmy przymusu, popędzania i krytykowania. Ustalmy odpowiednią porę dnia, zadbajmy o właściwe oświetlenie, ograniczenie dopływu nadmiernej liczby bodźców, które przeszkadzają i rozpraszają uwagę dziecka.
  12. Wizyta w bibliotece. Widok takiej ilości książek w jednym miejscu na każdym zrobi wrażenie.Warto pójść z dzieckiem do biblioteki, pokazać mu to miejsce, wypożyczyć razem ciekawą i poleconą lekturę
  13. Wsparcie i cierpliwość. Jest bardzo ważne, aby dziecku szczególnie w początkowym etapie nauki czytania okazywać dużo wsparcia, cierpliwości i wyrozumiałości. Nie należy ciągle wytykać błędów, karcić i krytykować. Dziecko tak traktowane szybko zniechęca się i stara unikać przykrych sytuacji.
  14. Pochwała. Dużo dobrego uczyni pochwała, docenienie przez rodzica wysiłków i starań dziecka. Nawet jeśli wydaje nam się, że nasza pociecha powinna już dużo lepiej czytać starajmy się zauważyć najmniejsze postępy i okazać, że jesteśmy z nich zadowoleni. Niektóre dzieci potrzebują nieco więcej czasu na opanowanie umiejętności płynnego czytania.

Przygotowała - Jolanta Pogorzelska