Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Przasnyszu

Jak rozwijać i wspierać integrację sensoryczną w domu - materiały informacyjne dla rodziców

         Najprostszą formą rozwijania i wspierania integracji sensorycznej są systematycznie wykonywane czynności dnia codziennego oraz odpowiednio ukierunkowana zabawa dziecka. Warto więc w zaciszu domowym poświęcić trochę czasu i pomóc własnemu dziecku w osiąganiu lepszego poziomu rozwoju.

         W domu także można umożliwić dziecku lepsze poznawanie nowych struktur, powierzchni, kształtów i przyjęcie ciekawych bodźców zewnętrznych.

Abu zorganizować dziecku sensoryczną atrakcję, możesz schować w pudełku kilka przedmiotów i pozwolić na odgadnięcie za pomocą dotyku, co jest w środku. Inną propozycją jest malowanie stopami i palcami – w ten sposób może powstać portret rodzinny przedstawiający odciski dłoni. Z pewnością masz w domu drobne materiały, takie jak kasza, ryż, mąka i makaron. Pozwól maluchowi na przesypywanie produktów z jednego do drugiego pojemnika, dotykanie ich oraz odkręcanie i zakręcanie pojemników.

Dzięki takim doświadczeniom dziecko zyska szansę na poznanie nowych bodźców.

 

DRODZY RODZICE, OD WAS RÓWNIEŻ WIELE ZALEŻY!

Pamiętajcie o tym, iż mózg najlepiej i najszybciej uczy się w ruchu!

 

Wspierając integrację sensoryczną dziecka w domu rodzinnym, stosujcie poniższe zasady:

1)    Zachęcajcie dziecko do udziału w zabawach ruchowych angażujących układ przedsionkowy, wspomagających prawidłową integrację zmysłową i równocześnie usprawniających prace kory mózgowej (podskoki, turlanie, wspinanie, pajace, siłowanki).

2)   Proponujcie wykorzystanie w zabawie różnorodnych, czasami niestandardowych materiałów, przyborów i pomocy, które nie tylko wzbogacą wyobraźnię dziecka, ale również pomogą rozwinąć układ czuciowy. Mogą to być:

  • przedmioty codziennego użytku - drewniane łyżki, metalowe miski, kawałki tkanin
    o różnorodnych fakturach, papier ścierny, druciki, wata, piórka, folia bąbelkowa
    i aluminiowa, gazety,
  • materiały naturalne - kasztany, żołędzie, patyczki, kamienie, suche kwiaty, piasek, glina, woda.

3)   Dajcie dziecku szansę, by mogło samo podjąć działania i być samodzielne - nie wyręczajcie go, bądźcie cierpliwi i wyrozumiali, ale czuwajcie nad jego bezpieczeństwem - pozwólcie czasem wejść na drzewo, pochodzić boso po kałużach, wytaplać się w błocie; przypomnijcie sobie ze swego dzieciństwa, jakie to było przyjemne.

4)   Nie organizujcie mu całego czasu wolnego, przemęczając je nadmiarem zajęć dodatkowych, doceńcie zalety swobodnej zabawy - dziecko instynktownie rozpoznaje, jakie bodźce są mu aktualnie potrzebne do prawidłowego , harmonijnego rozwoju.