Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Przasnyszu

Przykładowe ćwiczenia stymulujące zmysły do wykonania w domu

NALEŚNIK

Rozłóż koc na podłodze, dziecko ułóż na brzegu. Turlaj je w kierunku drugiego brzegu, ciasno zawijając w koc, mówiąc, że zawijasz naleśnik. Następnie, jeżeli dziecko jest zadowolone, udawaj, że kroisz naleśnik, posypujesz cukrem pudrem, delikatnie masując dziecko rękami. Zadanie dziecka polega na wydostaniu się z koca.

 

SKARBY W RYŻU, PIASKU, KASZY

Napełnij pojemnik (dowolnej wielkości) ryżem, kaszą, piaskiem i ukryj w nim różne przedmioty (wg zainteresowań dziecka). Zadanie polega na wyciąganiu skarbów z pudełka w różny sposób np.; palcami, szczypcami, spinaczem do bielizny itp.

 

ZABAWA W WANNIE

Podczas kąpieli można bawić się używając gąbek o różnych fakturach, szczotek. Zachęcamy dziecko do używania płynów, mydeł o różnych zapachach i fakturach.

 

MALOWANIE PALCAMI

       Do tego ćwiczenia wykorzystujemy przygotowane specjalnie farby. Rodzice wspólnie z dzieckiem malują obrazek maczając palce w farbie, można również robić odciski dłoni, stóp. Aby farby były bardziej atrakcyjne można dosypać do nich ryż, piasek w celu uzyskania różnic w strukturze farby.

 

MASY SENSORYCZNE

Zabawy ciasto liną, pianko liną, czy piaskiem kinetycznym, które wymagają ugniatania i dotykania różnych faktur to bardzo dobre ćwiczenie rozwijające motorykę małą i dostarczające wielu doznań.

 

Przepisy na farby ze skrobi kukurydzianej i mącznej przeznaczone specjalnie do malowania palcami. 

1.      Farba ze skrobi kukurydzianej do malowania palcami

  • 3 łyżki cukru
  • ½ szklanka skrobi kukurydzianej                    
  • 2 szklanki zimnej wody
  • barwnik spożywczy
  • płatki mydlane lub płyn do mycia naczyń

        Należy wymieszać w średniej wielkości rondlu cukier ze skrobią kukurydzianą. Gotując na małym ogniu dodajemy wodę. Całość mieszamy do momentu, gdy masa zgęstnieje. Odstawiamy naczynie z ognia. Mieszaninę przekładamy do 4-5 małych foremek na ciastka lub do plastykowych pojemników po jogurcie. Następnie dodajemy kilka kropel barwnika spożywczego, szczyptę płatków mydlanych lub kroplę płynu do naczyń. Tak powstałą farbę odstawiamy do ostygnięcia. Przykryte foremki czy kubki przechowujemy w lodówce.

2.      Mączna farba do malowania palcami

  • 1 szklanka mąki
  • 2 łyżki soli
  • 1 i ½ szklanka zimnej wody
  • 1 i ½ szklanka ciepłej wody
  • barwnik spożywczy

          W średniej wielkości garnku wymieszaj mąkę i sól. Wlewaj do środka zimną wodę, jednocześnie miksując, aż masa będzie gładka. Następnie dodaj gorącą wodę. Całość wymieszaj i podgrzewaj do chwili, kiedy zgęstnieje. Zdejmij z ognia i ponownie zmiksuj. Wsyp barwnik spożywczy. Wymieszaj. Uzyskaną farbę przechowuj w lodówce w zamkniętym pojemniku.