- Odwiedziny: 25225
- Do końca roku: 309 dni
- Do wakacji: 120 dni
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Przasnyszu
-
Statystyki
Procedura składania wniosków o wydanie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Przasnyszu
INFORMACJE OGÓLNE
Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka jest kompleksową formą pomocy specjalistycznej, mającej na celu pobudzanie psychoruchowego i społecznego rozwoju dziecka od chwili wykrycia u niego niepełnosprawności do momentu podjęcia nauki w szkole.
Formalnym warunkiem otrzymania pomocy w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka jest uzyskanie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju wydawanej przez Zespół Orzekający Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Przasnyszu.
WNIOSEK O WYDANIE OPINII O POTRZEBIE WCZESNEGO WSPOMAGANIA
Druk wniosku o wydanie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, dostępny jest w sekretariacie lub na stronie internetowej Poradni.
Wniosek wypełniają i podpsują rodzice lub prawni opiekunowie dziecka. Opiekunowie prawni zobowiązani są do dołączenia do wniosku kserokopii decyzji sądowej potwierdzającej ich prawo do sprawowania opieki nad dzieckiem.
ZAŁĄCZNIKI DO WNIOSKU
Do wniosku o wydanie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka rodzice lub prawni opiekunowie zobowiązani są do dołączenia następującej dokumentacji:
- Zaświadczenie o stanie zdrowia dziecka potwierdzające występowanie zaburzeń rozwojowych. Zaświadczenie wypełnia lekarz specjalista na druku Poradni, który dostępny jest w sekretariacie lub na stronie internetowej.
- Opinie, zaświadczenia oraz wyniki obserwacji i badań psychologicznych, pedagogicznych i logopedycznych – jeżeli takie zostały wydane.
- Dokumentację medyczną leczenia specjalistycznego oraz orzeczenia o niepełnosprawności dziecka wydane przez Zespół do Spraw Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności – jeżeli rodzic taką dokumentację posiada.
SKŁADANIE WNIOSKU
Rodzice lub prawni opiekunowie dziecka składają wniosek o wydanie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju wraz z załącznikami w sekretariacie Poradni lw postaci papierowej ub w postaci elektronicznej za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej.
Do Poradni Psychologiczno-Pedagogiczna w Przasnyszu należy składać wnioski dotyczące dzieci, które:
- uczęszczają do przedszkoli, szkół lub ośrodków mających siedzibę na terenie miasta Przasnysz lub powiatu przasnyskiego, bez względu na miejsce zamieszkania dziecka,
- nie uczęszczają do przedszkoli, szkół lub ośrodków, ale zamieszkują na terenie miasta Przasnysz lub powiatu przasnyskiego.
Poradnia przyjmuje wnioski kompletne zawierające niezbędne załączniki.
W przypadku, gdy wniosek jest niekompletny, wnioskodawca wezwany jest do uzupełnienia wniosku w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia wezwania.
WYDANIE OPINII O POTRZEBIE WCZESNEGO WSPOMAGANIA ROZWOJU DZIECKA
Wniosek o wydanie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju wraz z dokumentacją przewodniczący Zespołu Orzekającego kieruje do członków zespołu oraz ustala termin posiedzenia zespołu.
O terminie posiedzenia Zespołu Orzekającego przewodniczący zespołu informuje wnioskodawcę. Wnioskodawca ma prawo uczestniczyć w posiedzeniu zespołu i przedstawić swoje stanowisko, jeżeli składając wniosek o wydanie opinii taką zgodę wyraził.
O terminie posiedzenia Zespołu Orzekającego przewodniczący zespołu informuje:
- dyrektora przedszkola/szkoły - w przypadku gdy, wnioskodawca składając wniosek o wydanie opinii wyraził zgodę na udział w posiedzeniu zespołu: nauczyciela, wychowawcy, asystenta nauczyciela, pomocy nauczyciela, asystenta edukacji romskiej lub specjalisty prowadzącego zajęcia z dzieckiem,
- osobę - o której obecność na posiedzeniu zespołu wnioskował rodzic składając wniosek o wydanie opinii (w szczególności może to być psychologa, pedagoga, logopedę, lekarza lub inny specjalista).
W przypadku, gdy wnioskodawca nie uczestniczy w posiedzeniu Zespołu Orzekającego, przewodniczący zespołu, na prośbę wnioskodawcy, informuje go o przebiegu posiedzenia zespołu i podjętym rozstrzygnięciu, w sposób ustalony z wnioskodawcą.
W przypadku uwzględnienia wniosku o wydanie opinii zespół wydaje opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w terminie nie dłuższym niż 30 dni, od dnia złożenia wniosku lub dnia uzupełnienia wniosku.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach uwarunkowanych stanem zdrowia dziecka lub złożonością procesu diagnostycznego opinia o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka może być wydana w terminie nie dłuższym niż 60 dni, od dnia złożenia wniosku lub dnia uzupełnienia wniosku.
Opinia o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka wydawana jest wnioskodawcy w jednym egzemplarzu, za pokwitowaniem w sekretariacie Poradni w terminie 7 dni od dnia wydania lub przekazywana na adres wskazany we wniosku.
W przypadku nieuwzględnienia wniosku o wydanie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka Zespół Orzekający wydaje opinię o braku potrzeby wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.
Zespół Orzekający na wniosek wnioskodawcy, może również wydać nową opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, mimo posiadanej, w przypadku konieczności zmiany zaleceń wskazanych w poprzedniej opinii. Nowa opinia jednocześnie uchyla poprzednią opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dn. 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 z późn. zm.).
- Rozporządzenie MEN z dn. 24 sierpnia 2017 r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci (Dz. U. z 2017 r., poz. 1635).
- Rozporządzenie MEN z dn. 07 września 2017 r. w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające działające z publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1743).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 lutego 2013 r. w sprawie zasad działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym poradni specjalistycznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 199 z późn. zm.).
- Statut Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Przasnyszu.